Łukasz Malinowski
Elektrownia będzie obsługiwać nadmiar mocy produkowanych przez farmy wiatrowe,które nie będą mogły zasilić sieci energetycznych ze względu na ich ograniczone możliwości przesyłowe.
Energia elektryczna z wiatru zostanie przekształcona w procesie elektrolizy w wodór. Potem gaz będzie przesyłaną do lokalnej sieci gazowniczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do sieci można przesyłać tylko niewielką ilość wodoru, ale firma chce rozwinąć technologię konwertowania wodoru w syntetyczny gaz.
- Przy dalszym rozwoju energetyki odnawialnej w Niemczech coraz częściej dochodzić będzie do sytuacji, kiedy sieci przesyłowe nie będą w stanie przyjąć energii z wiatru czy ze słońca wyprodukowanej w bardzo wietrzne lub słoneczne dni. Sieci energetyczne dojdą do granic swoich możliwości przesyłowych. Dlatego E.ON już dziś inwestuje w technologie pozwalające magazynowac energię elektryczną. Projekt przekształcania energii jest obiecującą technologią – powiedział Klaus-Dieter Maubach, członek zarządu ds. technologii i innowacji w E.ON.